Od czego zależy efektywność paneli fotowoltaicznych?
Instalacje fotowoltaiczne są obecnie jednym z najczęściej wybieranych ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Odpowiednio dobrane panele są w stanie zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na prąd danego gospodarstwa domowego. Wiele osób boi się zainwestować w to źródło energii, ponieważ nie są pewni, czy instalacja im się opłaci. Tak naprawdę w praktycznie każdym przypadku panele fotowoltaiczne zwracają się w stosunkowo krótkim tempie, znacznie obniżając rachunki za energię elektryczną.
Jakie parametry wpływają na efektywność paneli fotowoltaicznych?
Na efektywność paneli fotowoltaicznych wpływa kilka czynników. Na niektóre z nich właściciele mają wpływ, inne są niezależne od ludzi. Pierwszym z parametrów są warunki atmosferyczne. Do wytwarzania energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne konieczne są promienie słoneczne. Z tego też powodu w trakcie pochmurnego dnia wytwarzane jest znacznie mniej energii niżeli w przypadku słonecznego dnia.
Kolejnym parametrem wpływającym na efektywność paneli jest pora roku. Miesiące, w których dzień jest dłuższy, a na panele pada więcej światła słonecznego, pozwalają na wytworzenie większej ilości energii elektrycznej. Do czynników wpływających na sprawność paneli fotowoltaicznych zalicza się również moc instalacji. Powinna być ona dopasowana do danego gospodarstwa domowego, dlatego też planowaniem instalacji powinni zająć się specjaliści.
Nie mniej ważnym czynnikiem jest odpowiedni montaż. Podczas mocowania instalacji należy wziąć pod uwagę zacienienie, usytuowanie paneli względem stron świata oraz kąt ułożenia instalacji. Odpowiedni dobór pozwoli na efektywne wykorzystanie potencjału instalacji. Nie mniej ważna jest jakość materiałów. Najlepiej decydować się na instalacje od sprawdzonych marek, które zapewniają instalacje o najlepszych parametrach. Warto pamiętać, że nawet najlepsze panele fotowoltaiczne mogą ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu. Z tego tytułu należy dbać o ich regularną konserwację oraz czystość, dzięki czemu instalacja może cały czas pracować tak samo wydajnie.