Kiedy należy przeprowadzić czyszczenie paneli fotowoltaicznych?
Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach biją rekordy popularności nie tylko wśród prywatnych gospodarstw domowych, ale również wśród firm. Jest to spowodowane przede wszystkim dużą ekonomią tego rozwiązania oraz neutralnością dla środowiska. Aby jednak instalacja mogła efektywnie wytwarzać energię elektryczną, należy zadbać o jej dobry stan. Z tego tytułu konieczne jest regularne wykonywanie konserwacji, a także czyszczenia paneli fotowoltaicznych.
Dlaczego konieczne jest mycie paneli fotowoltaicznych?
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest jednym z elementów konserwacji całej instalacji. Zazwyczaj panele fotowoltaiczne nie są pokryte grubą warstwą kurzu, ponieważ wszystkie mniejsze zanieczyszczenia są spłukiwane podczas opadów deszczu. Czasem jednak na panelach pojawiają się zabrudzenia jak ptasie odchody czy sadza, których deszcz nie jest w stanie usunąć. Takie zanieczyszczenia należy zmyć przy użyciu miękkiej szczotki lub myjki na teleskopowej rączce.
Bardzo ważne jest, aby do czyszczenia modułów fotowoltaicznych nie używać myjek ciśnieniowych. Takie działanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia struktury modułów. Podobnie wygląda sytuacja z szorstkimi materiałami czy metalowymi szczotkami. Ich użycie może doprowadzić do porysowania powierzchni paneli, co ma negatywny wpływ na ich dalszą pracę.
Jak często należy czyścić panele fotowoltaiczne?
Czyszczenie modułów fotowoltaicznych powinno być przeprowadzane około 2 razy do roku, jeżeli panele znajdują się na dachu i nie osadzają się na nich trudne zanieczyszczenia. Moduły umiejscowione na ziemi należy myć częściej, ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo i możliwości zabrudzeń. Czyszczenie paneli najlepiej wykonywać późnym popołudniem bądź też wcześnie rano, kiedy ich powierzchnia jest zimna.