Czym są i jak działają magazyny energii elektrycznej?
W dobie popularności instalacji fotowoltaicznych oraz odnawialnych źródeł energii coraz więcej osób zastanawia się, co zrobić, aby zamontowanie paneli fotowoltaicznych było jeszcze bardziej opłacalne. Jednym z ciekawych rozwiązań są magazyny energii. Urządzenia te służą do gromadzenia energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Obecnie w większości przypadków nadwyżka wyprodukowanej energii jest przesyłana do sieci. Dzięki magazynowi energii nie będzie takiej konieczności.
Na jakiej zasadzie działa magazyn energii elektrycznej?
Tak naprawdę magazyny energii elektrycznej są znane wszystkim od lat – używane na co dzień baterie czy akumulatory również są swego rodzaju magazynami energii. Jak wspomniano, w większości przypadków nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej jest przesyłany do sieci energetycznej. W przypadku, kiedy pojawi się potrzeba skorzystania z tej energii, zakład energetyczny odbiera sobie około 30% energii jako zapłata za przechowywanie. Dzięki magazynom energii możliwe jest uniknięcie tychże strat.
Cała wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia trafia do akumulatorów o dużej pojemności i przechowywana jest pod postacią substancji chemicznej. Jeżeli konieczne będzie wykorzystanie zapasów energii, akumulator ponownie przekształca substancję chemiczną i oddaje energię elektryczną. Podobnie jak w przypadku baterii w telefonie, akumulatory magazynujące energię elektryczną można wielokrotnie ładować i rozładowywać.
Dlaczego magazyny energii są tak ważnym elementem?
Magazyny energii elektrycznej są sposobem na ustabilizowanie dostarczania energii przez odnawialne źródła. Dzięki nim możliwy jest stały dostęp do odpowiedniej ilości prądu, niezależnie od pory dnia czy pogody. Ich montaż pozwala również na obniżenie rachunków.