Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?
W obecnych czasach pompy ciepła uważane są za jeden z najefektywniejszych sposobów na ogrzewanie domu oraz wody użytkowej. Dodatkowo jest to instalacja ekologiczna i znacząco zmniejszająca rachunki za ogrzewanie. Ich popularność w pewnym stopniu spowodowana jest również coraz większą świadomością na temat stanu środowiska i chęcią ograniczenia zanieczyszczeń. Do największych plusów pomp ciepła należy niski koszt eksploatacji, praktycznie bezobsługowe użytkowanie oraz spora wydajność.
Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła?
Pompy ciepła są urządzeniami, pobierającymi energię z otoczenia, a następnie z udziałem prądu przemieniającymi ją w energię użytkowaną do ogrzewania wody lub pomieszczeń. Energia może być pobierana z powietrza, wody lub gruntu. W niektórych typach pomp ciepła jest wbudowana również, funkcja chłodzenia. To sprawia, że można korzystać z niej zarówno zimą, jak i latem. Pompa ciepła jest jednym z elementów większego układu, w którym istotną częścią jest także źródło górne oraz źródło dolne.
Podczas pracy instalacja pobiera ciepło ze źródła dolnego. Jak już wcześniej wspomniano. Może być nim gleba, powietrze lub woda. Następnym elementem instalacji jest pompa ciepła, czerpiąca ciepło z otoczenia i przemieniająca je w energię przekazywaną do źródła górnego, czyli instalacji grzewczej budynku.
Dlaczego warto zdecydować się na montaż pompy ciepła?
Pompy ciepła są rozwiązaniem bardzo wygodnym i ekologicznym. Są one praktycznie bezobsługowe – po ich uruchomieniu nie wymagają dodatkowej uwagi. Praca tego urządzenia jest bardzo cicha, dzięki czemu można zamontować je w dowolnym miejscu w domu. Jej montaż, pozwala na zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego, przy jednoczesnym zminimalizowaniu rachunków za ogrzewanie pomieszczeń czy wody użytkowej.